الکترونیک در گیلان می توان گفت شامل تمامی خدماتی می باشد که بر بستر اینترنت ارائه می شود و آن، ارائه سریع خدمات بدون نیاز به حضور فیزیکی در محل می باشد. از آنجایی که ارزش مبادله شده بین دو طرف، حجم مشخصی از اطلاعات است، بنابراین برخی نظریه‌ها، از خدمات الکترونیک به عنوان سرویس اطلاعاتی نام می‌برند. از ویژگی های ذاتی دیگر  خدمات الکترونیک، سلف سرویس بودن است. سلف سرویس عبارت است از خدماتی که بدون دخالت مستقیم عامل انسانی صورت می‌گیرد. در این نوع خدمات، مخاطبان، خدمات مربوطه را از طریق صفحات وب در هر جایی می‌توانند دریافت کنند.

خدمات الکترونیک به چه خدماتی گفته می شود؟


خدمات الکترونیک یا Electronic services، به معنی تعامل بین ارائه دهنده و دریافت کننده خدمات است که از طریق اینترنت عرضه می‌شود. به بیانی دیگر، در تعریف خدمات الکترونیک، می‌توان گفت، خدماتی می باشد که در بستر اینترنت است و هدف آن، ارائه سریع خدمات بدون نیاز به حضور فیزیکی در محل می باشد. برخی  خدمات الکترونیک را به دو شکل سرویس‌های اطلاعاتی و سلف سرویس مفهوم سازی کرده‌ اند و از این دو به عنوان ویژگی های ذاتی این خدمات الترونیک در گیلان نام می برند.

مزایای خدمات الکترونیک  • افزایش بهره وری در ارائه خدمات شهری

  • اطلاع رسانی بصورت دقیق و کامل به شهروندان

  • حفظ محیط زیست، کاهش آلودگی و کاهش ترافیک در شهر

  • امکان بهره‌گیری کلیه شهروندان از خدمات شهری

  • فراهم آوردن خدمات، با کیفیت و سرعت بالا برای تمامی شهروندان


تاثیر فناوری و خدمات الکترونیک بر دولت


دولت و حکومتی که از فناوری اطلاعات و خدمات الکترونیک برای جنبه های مختلف اعمال حاکمیت استفاده می‌کنند، را دولت الکترونیک می گویند. چنین دولتی استفاده آسان از فناوری اطلاعات را برای ارائه خدمات دولتی به صورت شبانه روزی برای شهروندان فراهم می آورد. در واقع می توان گفت دولت الکترونیک به معنی اطلاع رسانی و خدمات رسانی به موقع، دقیق و کارآمد در تمامی روزهای سال از طریق وسایل ارتباطی گوناگون مانند تلفن و اینترنت است. از جمله مهم ترین نتیجه ارائه خدمات الکترونیک دولتی، افزایش رضایت مردم می باشد. البته به شرطی که پیاده سازی دولت الکترونیک به شکل صحیح صورت گیرد. اگر دولت ها قادر نباشند این نوع خدمات را به صورت یکنواخت و قابل دسترس در اختیار عموم افراد جامعه قرار دهند، دولت الکترونیک منجر به افزایش شکاف طبقاتی در جامعه، نارضایتی مردم و افزایش مشکلاتی برای تمامی افراد خواهد شد.

 

1 2 3 67

الکترونیک در گیلان به معنی تعامل بین ارائه دهنده و دریافت کننده خدمات می باشد که از طریق اینترنت عرضه می شود. در دنیای امروز بدون استفاده از شیوه های نوین ارتباط و خدمات الکترونیک، نمی توان به موفقیت چندانی رسید. امرروزه با توجه به گسترش روز افزون استفاده از فناوری ارتباطات، در تمامی سطوح زندگی، می‌توان اینطور نتیجه گرفت که سازمان‌ها و شهروندان، ناگزیر از اهمیت دادن به ارتباطات، خدمات الکترونیک و فضای مجازی هستند.

تاثیر فناوری اطلاعات بر آموزش


خدمات و آموزش الکترونیک شیوه ای برای طراحی، تدوین، ارائه و ارزشیابی آموزش می باشدکه از قابلیت‌ها و امکانات الکترونیک برای کمک به یادگیری استفاده می‌کند. این سیستم‌ها به شکلی طراحی می‌شوند که بتوانند بودجه بندی زمانی و محتوایی درس‌ها را تنظیم کرده و قابلیت ارزیابی پیشرفت تحصیلی فراگیران را داشته باشند.

سیستم های مدیریت آموزشی به دو دسته تقسیم می شوند:


خدمات الکترونیک بر خلاف ارائه خدمات به شکل سنتی، به مکان، زمان و ساعت خاصی وابسته نمی باشند و به راحتی ارائه می شوند. همچنین ذکر این نکته حائز اهمیت است که کیفیت خدمات الکترونیک تاثیر قابل توجهی بر رضایتمندی مشتریان دارد. به طوری که رضایت آن‌ها بهبود و ارتقای عملکرد سازمان را به دنبال دارد. طبق آمارهای ارائه شده بیش از 60 درصد از افراد بازدیدکننده از وب سایت‌های مختلف، به دلیل عواملی مانند عدم اعتماد، سایت را ترک می‌کنند. بنابراین کیفیت پایین خدمات الکترونیک ارائه شده، تاثیر منفی و نامطلوبی بر سازمان دارد.

همچنین کیفیت پایین اطلاعات وب‌سایت‌ها و ناقص بودن آن‌ها مانند لینک‌های کور، کلیدهای غیرفعال و… منجر به عدم رضایت مخاطبان می‌شود. در نهایت این موارد کاربران را به خروج  از سایت تشویق می‌کند. این نکته را نیز به خاطر داشته باشید که حفظ و نگهداری مخاطبان و مشتریان موجود، یک امر حیاتی برای سازمان محسوب می‌شود. با این وجود، برخی ارائه دهندگان خدمات الکترونیک، به جای استفاده از این فرصت برای ایجاد وفاداری در کاربران، با ارائه خدمات ضعیف و بی کیفیت، این فرصت را از بین می‌برند. در ادامه به به دو سیستم الکترونیک آموزشی می پردازیم:

سیستم مدیریت آموزش LMS

ال ام اس، در واقع نوعی سامانه آموزش مجازی می باشد که به طور خاص برای مدیریت دوره های آنلاین، توزیع مواد آموزشی و همکاری بین مدرس و فراگیر طراحی شده است. سامانه ال ام اس به شما این اجازه را می دهد که تمامی ابعاد یک دوره آموزشی را مدیریت کرده و با فراگیران در ارتباط باشید. در حقیقت این سامانه نرم افزاری، زیربنای بسیاری از فعالیت های یادگیری الکترونیک است. سامانه ال ام اس راهبران یکی از جمله بهترین سامانه های نرم افزاری در حوزه آموزش مجازی هستند. این نرم افزار، با ایجاد فرایند آموزش و یادگیری کم هزینه، اثربخش و دائمی برای مراکز آموزشی، کسب و کارهای کوچک و بزرگ، مدرسان، سازمان ها، شرکت ها و… بسیار مناسب است.

سیستم مدیریت محتوای اموزشی LCMS

در واقع یک سیستم مدیریت محتوای آموزشی (LCMS)،  بستری که تالیف، ارائه، انتشار و تحلیل محتوای آموزشی در یک محیط چند کاربره را با هم ادغام می سازد.